İnternet arama motoru geliştikçe rekabet ortamı da bir hayli yükseldi. SEO sadece Google alanında olmayıp pazaryerleri gibi platformda ürünlerin en üst sıraya listelenmesi için yapılan çalışmalar da aslında SEO çalışmaları olarak geçmektedir. Bu yazımızda Amazon SEO hakkında bilgiler paylaşacağız.

Amazon SEO, Amazon ürünlerinin görünürlüğünü artırmak için yapılan bir dizi optimizasyon işlemidir. Bu işlemler, ürün listelemelerinin Amazon’un arama motorunda daha yüksek sıralarda yer almasını sağlayarak, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeyi hedefler. Amazon SEO, anahtar kelime araştırması, ürün açıklamalarını optimize etme, anahtar kelime optimizasyonu, ürün başlıklarını ve özelliklerini optimize etme, görüntü optimizasyonu ve ürün incelemeleri gibi faktörleri içerir. Bu optimizasyon işlemleri sayesinde, müşterilerin ürünleri daha kolay bulması ve satın alması mümkün olurken, satıcılar da daha yüksek satış yaparak kazanç elde edebilir. Amazon SEO, Google SEO gibi belirli parametrileri var aslında en önemli parametrileri aşağıda listeler halinde inceledik.

Aslında Amazon SEO’nun en önemli basamaklarını inceleyecek olursak;

1. Ürün Başlığı: Başlığınız ürününüzün anahtar kelimesine uygun olmalı ve müşterinin ürün hakkında tam olarak ne alacağını bilmelerine yardımcı olmalıdır.

2. Ürün Açıklaması: Açıklamanız kısa, öz ve ilgi çekici olmalıdır. Müşterilere ürün hakkında yeterli bilgiyi verirken, daha fazla okuma yapmaları için motive de etmelisiniz.

3. Fiyat: Fiyatınız rekabetçi olmalıdır. Diğer ürünlerle karşılaştırmalar yaparak fiyatınıza değer katabilirsiniz.

4. Fotoğraf: Ürününüzü doğru şekilde gösteren yüksek kaliteli fotoğraflar kullanın. Birden fazla açıdan fotoğraf çekmek, müşterilerin ürünü daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

5. Mağaza Adı: Mağaza adınız da anahtar kelimenizle uyumlu olmalı ve müşterinin size kolayca ulaşabilmesine yardımcı olmalıdır.

6. Çarpıcı Özellik, Motto (Bullets): Ürünün özelliklerini kısa ama öz bir şekilde açıklamak için kartuşlar kullanabilirsiniz. Bu kartuşlar, müşterinin ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olur ve daha iyi bir karar vermelerine yardımcı olabilir.

7. Arama Terimleri: Ürününüzün karşılaştırılabilir ürünlere göre arama terimleri hakkında en iyi anahtar kelime araştırmalarını yapın. Anahtar kelimeler, müşterilerin ürününüzü bulmalarına yardımcı olur.

8. Kategori Seçimi: Doğru kategori için ürününüzü uygun şekilde seçin. Bu, müşterilerin ürününüzü daha kolay bulmalarına yardımcı olacaktır.

9. Dönüşüm Oranı (Conversion Rate): Dönüşüm oranınız, ürününüzün popülerliğiyle ilgili bir göstergedir. Daha fazla satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, Amazon sizi daha yüksek sıralamalara taşıyacaktır.

10. İncelemeler: Müşteri incelemeleri, ürününüzün kalitesi hakkında müşterilere fikir verecek ve Amazon’daki sıralamanızı etkileyecektir. Olumlu incelemelerinizin sayısını arttırmak önemlidir.

A10, Amazon’un arama motoru algoritmasıdır ve burada anahtar kelime, açıklama, fiyat, inceleme ve satıcının performansı gibi faktörlere dayalı olarak ürünler sıralanır. Bu nedenle, A10’u bilmek ve anlamak, Amazon SEO stratejisi oluşturma açısından önemlidir.

Amazon SEO için Kullanabileceğiniz Araçlar nelerdir ve nasıl kullanılır?

Amazon SEO için önemli olan maddeleri üst başlıkta açıkladık fakat olmazsa olmaz olan kelime araştırmaları, satış hacimleri, dönüşüm oranları gibi istatistikler bilgiler seçeceğimiz ürüne göre önemli unsurlar. Kısacası doğru ata oynamamız oldukça önemli. Aşağıda belirli araçlarla kelime analizlerini yapabiliriz. Bu tooların verimli kullanımı için eticaretia uzman ekibimizle sizlere hem eğitim hem danışmanlık veriyoruz. Araçların bazıları;

Amazon Keyword Tool

Amazon’daki anahtar kelimeleri bulmanıza ve analiz etmenize olanak tanır. Bu araç, Amazon’daki en popüler anahtar kelimeleri ve müşteri taleplerini belirlemenize yardımcı olur.

Jungle Scout

Bu araç, Amazon’daki bir ürünün performansını değerlendirmenize ve ürünün arama sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur. Ayrıca, rakip ürünleri analiz etmenize ve pazarın büyüklüğünü değerlendirmenize olanak tanır.

MerchantWords

Amazon’daki en popüler anahtar kelimeleri ve arama hacimlerini gösteren bir araçtır. Bu araç, müşteri aramalarının belirlenmesine ve anahtar kelime stratejilerinin uygulanmasına yardımcı olur.

Helium 10

Helium 10, Amazon’daki başarılı bir ürün stratejisi için gereken araçları bir araya getiren bir dizi araçtır. Ürün araştırmasından anahtar kelime araştırmasına kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunar.

AMZ Tracker

Bu araç, Amazon’da ürünlerinizi takip etmenize ve ürünlerinizi optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca, Amazon reklamlarını yönetmenize, rakip ürünleri analiz etmenize ve ürünlerinizin performansını kontrol etmenize olanak tanır.

Bu araçlar, Amazon SEO için kullanabileceğiniz en popüler ve etkili araçlar arasındadır. Her birini tek tek kullanarak, Amazon’da arama sıralamalarınızı ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Finalinde Amazon’da veya başka pazar yerlerinde satacağınız ürünü doğru seçip ürünleriniz üst sıralarda olunca kazanacağınız para miktarı artış gösterecek. İşin her paametrisini detaylı araştırmak gerekiyor. Yanlış seçimler hem zaman kaybı hem de maddi kayıplara neden olabilir. Ürün seçimi ve SEO stratejisini analizlerle yapmanız gerekir.